Döşemeden gelen yükleri düşey taşıyıcılara aktaran, eğilmeye dayanıklı strüktür elemanlara kiriş denir. Bir yapıyı statik programlarda analizini yapmak için öncelikle yapının tüm elemanlarını program içerisinde oluşturmak gerekir. Yapının elemanlarını oluştururken de belirli bir sırayla hareket etmek gerekir. Bu sıranın ilk başında yapının akslarını oluşturmak ikinci adımında da yapının kolonlarını oluşturmak üçüncü adımda da kirişleri oluşturmak vardır. Bizde bu yazımızda STA4CAD programı içerisinde kirişin nasıl oluşturulduğunu ve detaylarını elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız. 

STA4CAD ‘de Kiriş Nasıl Çizilir ?

STA4CAD programınında, aşağıdaki resimde gösterilen seçeneğe tıklayarak kiriş detay sayfasını açmış oluruz. Bu sayfada kirişin boyutlarını, eğimini, vb. özelliklerini ayarlarız. Bu ayarlama ekranında şimdilik kiriş boyutlarını ve kiriş üzerindeki tuğlanın özelliğini belirlemeyi bilmek yeterlidir. İlerleyen zamanlarda daha detaya girip diğer kısımları anlatacağız.

Şimdi kiriş boyutlarını belirlerken ne tarafın genişlik yada yükseklik olduğu önemlidir.  Kiriş bilgisi ekranında; ‘B’ genişliği, ‘D’ ise yüksekliği tanımlamaktadır. Bu kiriş bilgileri girildikten sonra ‘aks düzenleme’ seçeneğine tıklayıp kirişin ekran üzerinde nerede olacağını belirleriz.

Sta4CAD kiriş bilgisi

Fareyi, hareket ettirerek ekran üzerinde bulunan kirişin bir ucunun bulunduğu aks kesişim noktasının üstüne getiririz ve farenin sol tuşuna basarız. Böylece kirişin ilk noktasını belirlemiş oluruz. Ardından fareyi hareket ettirdiğimizde ekran üzerinde kirişin önizleme olarak nasıl görüneceği gösterilir. Kirişi oluşturmak için ikinci noktamızın üzerine gelip yine farenin sol tuşuna basarız ve kirişi oluşturmuş oluruz. 

STA4CAD Kiriş 2 Boyutlu ve 3 Boyutlu Önizleme

Diğer kirişler içinde aynı işlem yapılır. Eğer diğer kirişlerde ilk çizdiğimiz kirişle aynı genişlik ve yükseklik değerlerine sahip ise işimiz daha da kolaylaşır. Diğer kirişleri kolayca çizmek için ilk çizdiğimiz kirişin üzerine geliriz ve farenin sağ tuşuna basarız. Daha sonra çıkan ekranda kopyalama yazan seçeneğe bastıktan sonra istediğimiz yerin üzerine gelip farenin sol tuşuna basarak yeni kirişin ilk noktasını oluşturmuş oluruz sonra ikinci noktanın üzerine gelerek yine farenin sol tuşuna basarız ve kirişi oluşturmuş oluruz. Ama bu kopyalama işlemi ile yalnızca bir kiriş çizebiliriz. Eğer aynı kirişten daha fazla oluşturmak istersek sadece ‘sürekli kopya’ tikini aktif yapmak yeterlidir. Sürekli kopya sadece belirli bir sırayla devam etmektedir yani ilk noktadan sonra belirlediğiniz ikinci nokta yeni çizeceğiniz kirişin ilk noktası olur ve böyle devam eder. Ayrıca sürekli kopya yaptıktan sonra işlemi bitirmek için farenin sol tuşuna basmak yeterlidir.

STA4CAD Kiriş Detay

http://www.sta4.net

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz