Aks oluşturma işlemi bir yapıyı modellerken gerçekleştirilen ilk aşamalardan biridir. Akslar, yapı planında belirli aralıklarla ve her iki doğrultuda oluşturulan kılavuz çizgileri olarak tanımlanabilir. SAP2000 programında da yapıyı çizime kolay bir şekilde yerleştirebilmek için aksların doğru bir şekilde oluşturulması çok önemlidir.


SAP2000 programı, kullanıcıya kartezyen koordinat sistemine (klasik x-y-z koordinat sistemi) ve silindirik koordinat sistemine (açı ve yarıçaptan oluşan) göre aks oluşturma imkanı tanımaktadır. Bu yazıda çoğunlukla kullanılan kartezyen koordinat sistemine göre aks oluşturulması detaylı şekilde anlatılacaktır.

SAP2000 programı arayüzündeki ”File” menüsünden ”New Model” seçeneğine tıklandığında aşağıdaki resimde görülen pencereye ulaşılır. Burada ”Grid Only” kısmı seçilerek sadece akslardan oluşan bir model başlatılmış olur.

SAP2000 programında yukarıdaki işlemler yapıldıktan sonra aşağıdaki resimde görüldüğü gibi aks bilgilerinin girileceği bir pencere açılacaktır. ”Quick Grid Lines” adıyla açılan pencerenin hemen üst kısmında daha önce bahsettiğimiz koordinat sistemi (Cartesian/Cylindrical) seçimi yapılmaktadır. Bu pencerede resimde de açıklandığı gibi 3 temel bölüm bulunuyor:

1-) Number of Grid Lines : Global eksenlerde (X-Y-Z) bulunan aks sayıları burada sisteme girilir.

2-) Grid Spacing: Aks çizgilerinin kaç metre aralıklarla oluşturulacağı belirlenir.

3-) First Grid Line Location: İlk aks çizgilerinin global eksene olan uzaklıkları belirlenir.

Çoğu zaman aksların arasındaki mesafe aynı olmamaktadır. Örneğin A-B aksı arası 4 m iken B-C aksı arası 5 m olabilir. Bu nedenle yukarıda anlatıldığı gibi genel hatlarıyla oluşturulan aks çizgilerinin genellikle tekrar düzenlenmesi gerekmektedir. Düzenleme işlemi için            ”Define” menüsünden ”Coordinate System/Grids” seçeneğine tıklanır. Açılan pencereden de ”Modify/Show System” seçeneği seçilerek aşağıdaki resimde görülen pencere ekrana getirilir.

Yukarıdaki resimde numaralandırılan bölümler kısaca şöyle açıklanabilir:

1-) Bu bölümde aks çizgilerinde yapılan değişikliklerin ön izlemesi yapılabilir. 

2-) Display Grid as bölümünde Ordinates/Spacing seçeneklerinden biri aktif hale getirilmelidir. Ordinates seçeneği seçilirse aks çizgilerinin global eksenlere olan mesafeleri sisteme girilir. Spacing seçeneği aktif halde getirilirse aks çizgisinin bir önceki aksla arasındaki mesafe sisteme girilir.

3-) ”Hide All Grid Lines” kısmı seçili hale getirilirse modeldeki aks çizgileri ekranda gösterilmez. ”Glue to Grid Lines” kısmı aktif hale getirilirse aks üzerindeki elemanlar, aksın konumunda herhangi bir değişiklik yapıldığında aksla birlikte hareket eder. Genellikle bu seçeneğin aktif hale getirilmesi önerilir.

4-) Bu bölümde X-Y-Z eksenlerindeki aksların konumlarnı belirlemek için uzaklık veya aralık (ordinates/spacing) değerleri girilir.


 

Umarım yazı faydalı olmuştur. İyi çalışmalar dilerim…😊😊

http://www.csiamerica.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz