Metraj, bir inşaatı meydana getiren her türlü malzeme ve yapılacak işlerin miktarlarını tespit edilmesi amacıyla; her bir yapı elemanının tek tek ölçülüp, bu ölçüm değerlerinin ister bir cetvele aktararak ister elle hesaplayarak tüm yapıdaki iş kalemleri miktarlarının detaylı olarak hesaplanması işlemidir.

Metraj işlemine uzaktan bakıldığında çok basit bir iş gibi görünmektedir. Ama bu basitliğin içinde büyük bir karmaşa vardır. Bir ihaleye hazırlandığınızı düşünelim. Öncellikle ihaleye hazırlanmak demek ihaleye vereceğiniz teklif miktarını belirlemek alamına gelmektedir. İhaleye vereceğiniz bu teklifi eğer hatasız ve öngörülü bir şekilde hazırlarsınız hem ihaleyi almanızı hemde ihaleden maksimum kar yapmanızı sağlar.

Metraj Nasıl Hesaplanır ?

Öncellikle metraj hesabına kazı işlemleri ile başlayalım. Kazılar; Serbest kazı ve Derin kazı olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Projede belirtilen kazı alanın minimum kotu belirlenir. O kot değerinden; aşağıda kazılacak olan kazıya Derin kazı, yukarıya doğru zemini düzeltmek için kazılacak olan kazıya ise Serbest kazı denilmektedir. Projeye bakarak bu hacim değerleri çeşitli yöntemler kullanarak mcinsinden bulunur. Ardından zemin etüdü sonucunda bulunan zemin çeşit ve bu çeşitlerin yüzdelerine göre ayrı ayrı Serbest kazı ve Derin kazı hacimleri bulunur.

İşin belkide en zevkli kısmı burasıdır çünkü buradan sonra iş daha da derinleştiği için can sıkmaya başlar. Kazı işlerinden sonra toplam beton, donatı, iskele, pencere, kapı, kapı kolu vb. her türlü malzemenin tek tek değerleri ve bunlara ek olarak ekskavatör, kazıcı, vinç gibi makinelerin toplam çalışma saatleri metraj cetveline yada bu işi yapan uygulamaya kaydedilir. Ardından eğer metraj cetveli kullanıyorsanız en çok kullanılan www.birimfiyat.net adresinden tüm bu malzeme ve işler için birim fiyat değerleri metraj cetveline aktarılır. Son olarak da çalışacak tüm elemanların maaşları da bu cetveline eklenir. En sonunda bu değerler çarpılarak tüm maliyet bulunur ve bu değere de keşif denir.

Son olarak şunun altını çizmemiz lazım bu iş çok büyük bir titizlik gerektirmektedir çünkü kaydedilen bu değerlerde bir sıfırı fazla koymanız çok şey değiştirmektedir. Ayrıca bu değişikler arasında sizin işe veda etme ihtimaliniz de vardır. Bu yüzden metraj işini basite almamanızı tavsiye ediyoruz. Bu arada ilerideki zamanlarda örnek metraj hesapları gelecektir.

Sağlıcakla Kalın…

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz