Taşıyıcı sistem yapılarında iç ve dış etkenlerden oluşan kuvvetleri temellere aktaran düşey taşıyıcı elemanlara kolon denir. Bir yapıyı statik programlarda analizini yapmak için öncelikle yapının tüm elemanlarını program içerisinde oluşturmak gerekir. Yapının elemanlarını oluştururken de belirli bir sırayla hareket etmek gerekir. Bu sıranın ilk başında yapının akslarını oluşturmak ikinci adımında da yapının kolonlarını oluşturmak vardır. Bizde bu yazımızda STA4CAD programı içerisinde kolonun nasıl oluşturulduğunu ve detaylarını elimizden geldiğince anlatmaya çalışacağız. 

STA4CAD ‘de Kolon Nasıl Çizilir ?

STA4CAD programınında, aşağıdaki resimde gösterilen seçeneğe tıklayarak kolon detay sayfasını açmış oluruz. Bu sayfada kolonun boyutlarını, tipini, eğimini vb. özelliklerini ayarlarız. Bu ayarlama ekranında şimdilik kolon boyutlarını ve kolon tipini belirlemeyi bilmek yeterlidir. İlerleyen zamanlarda daha detaya girip diğer kısımları anlatacağız.

Şimdi kolon boyutlarını belirlerken ne tarafının uzun yada kısa kenarı olduğu önemli değildir. Çünkü birazdan anlatacağımız dönme işlem ile tek tuşla bu işi halledebileceğiz. Tüm bunlardan sonra ‘aks düzenleme’ seçeneğine tıklayıp kolonun ekran üzerinde nerede olacağını belirleriz.STA4CAD

Kolonu, fareyi hareket ettirerek ekran üzerinde bulunan aks kesişim yerlerinin üstüne getiririz. Bu işlem sırasında eğer kolonu döndürmek istersek klavye üzerinde ‘boşluk’ tuşuna basarız. Ardından farenin sol tuşuna basarak kolonu oluşturmuş oluruz.

Diğer kolonlar içinde aynı işlem yapılır. Eğer diğer kolonlarda ilk çizdiğimiz kolonla aynı boyutlardaysa işimiz daha da kolaylaşır. Diğer kolonları kolayca çizmek için ilk çizdiğimiz kolonun üzerine geliriz ve farenin sağ tuşuna basarız. Daha sonra çıkan ekranda kopyalama yazan seçeneğe bastıktan sonra istediğimiz yerin üzerine gelip farenin sol tuşuna basarak kolonu oluştururuz. Ama bu kopyalama işlemi ile yalnızca bir kolon çizebiliriz. Eğer aynı kolondan daha fazla oluşturmak istersek sadece ‘sürekli kopya’ tikini aktif yapmak yeterlidir. 

http://www.sta4.net

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz