Bir yapı sistemini modelleme ve analiz etme aşamalarında referans olarak eksen takımları kullanılır. SAP2000 programında referans olarak kullanılacak olan iki adet eksen takımı vardır: global eksen takımı ve lokal eksenler. 

Yapısal çözümleme ve tasarım amacıyla, gerçeğine mümkün olduğunca benzeyen yapı  modeli oluşturulur. Bu modeli oluşturma esnasında ilk aşama aksları (grid) tanımlamaktır. İşte bu aşamada akslar global eksen takımına göre oluşturulur. SAP2000’de global eksen takımı Resim-1 de görüldüğü gibi sağ el kuralına göre oluşturulmuştur.

Resim 1: Global eksen takımı

 

SAP2000’DE LOKAL EKSENLER

SAP2000 programında tüm sistem için ortak olan global eksenin (X-Y-Z) yanında, modelde bulunan her bir elemana özel olan lokal eksen takımları (1-2-3) bulunmaktadır. Yapıya etkiyen yükler kullanıcının tercihine göre her iki eksen takımına göre programa girilebilir. Ancak yapı yükler altında analiz edildiğinde, analiz sonuçlarını doğru yorumlayabilmek mühendislik açısından büyük önem arz etmektedir. Program, yapısal analiz sonuçlarını lokal eksen takımını dikkate alarak kullanıcıya sunmaktadır. Bu çerçevede programı kullanan herkes lokal eksenlerin ne olduğuna hakim olmalıdır.

Örnek olarak taşıyıcı sistemi çerçevelerden oluşan 3 boyutlu bir yapı modelini düşünelim. Bu yapı sisteminin her bir düğüm noktasında 3 tanesi ötelenme (U) 3 tanesi dönme (R) olmak üzere toplam 6 adet serbestlik derecesi bulunmaktadır. Düğüm noktasındaki serbestlik dereceleri Resim-2 de görüldüğü gibi şematize edilebilir. Şekildeki sembollere bir örnek verilecek olursa şöyle açıklanabilir: ”U1; 1 lokal ekseni doğrultusundaki ötelenmeyi, R1; 1 lokal ekseni etrafındaki dönmeyi ifade etmektedir.”

Resim 2: Serbestlik dereceleri

SAP2000 programında 1,2 ve 3 no’lu lokal eksenleri renkli oklarla temsil edilmektedir. Lokal eksenlere karşılık gelen renkler şu şekildedir:

1 ➞ KIRMIZI

2 ➞ YEŞİL

3 ➞ MAVİ

Modellenen yapıda bulunan tüm elemanların (kolon, kiriş, döşeme, temel vb.) lokal eksenleri aşağıdaki adımlar takip edilerek ekranda gösterilebilir.

______________________________________________________________________

View menüsü

       Set display options

            Lokal axes       (düğüm noktaları, çubuk elemanlar, alan elemanlar vb. için)

______________________________________________________________________

Kolon, kiriş ve döşemelerin lokal eksenlerinin görüldüğü örnek bir yapıya ait görsel Resim-3 te görülmektedir.

Resim-3: Lokal eksenlerin görülmesi

 

http://www.csiamerica.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz