Ege bölgesinde 4 yıldır çalışmaları devam eden Honaz Tüneli 2020 yılı içerisinde hizmete geçmesi planlanıyor. Honaz Tüneli tamamlanınca Denizli’yi Antalya, Ankara ve Muğla’ya direk bağlantı sağlayacak.

Honaz Tüneli Tam Olarak Nasıl Bir Katkı Sağlayacak ?

Honaz Tünelinin geçtiği dağdan zemine yaklaşık 180 metre derinlikte olan tünelde iki tüp bulunmaktadır. Bu iki tüpün inşaatı tamamen sona erdiğinde Ankara karayolundan Denizli çevre yoluna girecek olan araçlar Honaz ilçesinin Ovacık Mahallesi’nde başlayan 2 bin 600 metre uzunluğundaki tüneli kullanıp köprülü kavşak ile Cankurtaran Mahallesi’ne ulaşarak, şehir merkezini görmeden Denizli-Antalya ve Denizli-Muğla karayollarına bağlanacak.

Honaz Tünelinin Bitmesine Ne Kadar Kaldı ?

 

Geçtiğimiz Nisan aylarında ışık görme töreninin yapıldığı tüpler şuan tamamen açılmıştır. Şu anda iç beton kaplama çalışması sona ermiş bulunmaktadır. Aynı zamanda elektrik tesisatı ve havalandırma gibi çalışmalarda hızla devam etmektedir. Tünelin yapım işini üstlenen yüklenici firmada çalışan yüzlerce işçi inşaatın bir an önce tamamlanması için adeta canla başla çalışmaktadır. 

 

Şehir İçi Trafiği Katkısı Ne Kadar Olacak ?

Honaz Tüneli ile ilgili bazı açıklamalarda bulunan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Şehrimizin iç bulvarından, caddelerinden şehirler arası geçişler artık bu çevre yolları üzerinden olacak. Özellikle ağır tonajlı araçların ve transit geçecek olan araçların bu çevre yolunu kullanmasıyla şehir içi trafiğimiz çok çok rahatlayacak. Bizim de takip ettiğimiz, bizim de bitmesini arzu ettiğimiz ve şehrimize trafik anlamında, hızlı ulaşım anlamında ve konfor anlamında birçok güzelliği sağlayacak olan bir tünelimiz, bir çevre yolumuz. İnşallah bu tüneli faaliyete aldığımızda 2020’de Denizlimiz daha da rahatlamış, farklı bir boyuta geçmiş olacak” dedi. 

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz