STA4CAD
STA4CAD

STA4CAD programı; bir Türk firması olan STA Mühendislik tarafından geliştirilen ve çok katlı betonarme yapıların statik, deprem, rüzgar ve betonarme analizini entegre olarak yapabilen bir paket programdır. Programı kullanarak sadece mesleki bilginiz ile kolayca görselliği ön planda bir proje tasarlayabilir, analizini yapıp gerekli hataları düzeltebilir ve gerekli donatı detayını, maliyet raporlarını elde edebilirsiniz.

STA4CAD Kelime Anlamı Nedir ?

Dünyanın çeşitli yerlerinde kullanılan STA4CAD programı “Bilgisayar Destekli Tasarım için Yapısal Analiz” anlamına gelen “Structural Analysis for Computer Aided Design” kelimelerin baş harflerinin birleştirilmesi ile oluşturulmuştur. Programın ismindeki “4” rakamı ise kelimelerin açılımındaki “for” kelimesinden gelmektedir. İngilizce olarak duyulan “for” kelimesi bize 4 rakamını çağrıştırır  bu yüzden “for” kelimesinin kısaltmasını koymak yerine “4” rakamını tercih etmişlerdir. Böylece daha akılda kalıcı ve özgün olmuşlardır.

STA4CAD Neler Yapabilir ?

Program; statik ve betonarme analizleri, standart ve yönetmelikleri esas alacak şekilde yapabilmektedir. Plan aplikasyon olarak grafik ortamda girilen yapı bilgileri, eş zamanlı olarak planda ve 3 boyutlu görüntüde işlenyebilmektedir. Otomatik olarak yapısal 3D modelleme yapmakta, analiz opsiyonlarına göre bir defada çözmekte ve çözüm sonrası tüm çizimler hazır duruma gelmektedir. Analiz sonrası; eleman optimizasyonu, maliyet analizleri ve deprem yönetmeliğinin tüm kontrolleri yapılabilmektedir. Ek olarak mimari yapılarda sıklıkla ihtiyaç duyulan merdiven hesabı, kubbe hesabı ve tonoz hesabı yapabilmektedir. 

STA4CAD

STA4CAD dünyada en çok bilinen ve herkes tarafından kullanılan AutoCAD programı arasında veri geçişleri kolayca yapılabilmektedir. Ayrıca programının bir Türk tarafından geliştiriliyor olmasından dolayı Türkiye’de geçerli olan TBDY2018, TS500 gibi deprem yönetmeliklerine uygun analizler yapılabilmesini sağlamaktadır. 

STA4CAD ile Yapılan Bazı Projeler :

Trump Tower

Trump Tower

Varyap Merıdıan

Pamukkale Tıp Fakültesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz