Categories: SAP2000

SAP2000 Nedir? Özellikleri Nelerdir ?

SAP2000 basitten karmaşığa bir çok yapı sisteminin analiz ve tasarımının yapılabildiği bir yapısal analiz programıdır. Program, adını “Yapısal Analiz Programı” anlamına gelen “Structural Analysis Program (SAP)” kelime dizisinden almaktadır. Yazılımın yetenekleri 4 genel başlık altında toplanabilir: modelleme, analiz, tasarım ve raporlama.

SAP2000 programı analiz metodu olarak Sonlu Elemanlar Yöntemi’ni (Finite Element Analysis) kullanır. Sonlu elemanlar yöntemi; düzgün olmayan geometri içeren, karmaşık mesnetlenme koşullarının hakim olduğu sistemleri çeşitli yükler altında tek seferde analiz etmek yerine küçük problemlere ayırıp bu problemlerin çözümlerini bir araya getirir.

SAP2000’İN ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

MODELLEME                                                                                                     

SAP2000, yeni bir modele hızlı bir şekilde başlamak için geniş bir şablon seçeneğine sahiptir. Programın hazır şablon içerdiği yapı tipleri şu şekildedir: Basit Kirişler, 3D Makaslar, 3D Çerçeveler, Depolama Gemileri, Merdivenler, Baraj Yapıları ve Borular.

Akslar kartezyen veya silindirik olarak tanımlanabilir. Bir modeldeki aks sistemlerinin sayısında bir sınır yoktur ve bunlar herhangi bir yöne döndürülebilir veya modelin herhangi bir kaynağına yerleştirilebilir.

Resim-1: SAP2000 ile modellenebilen yapı örnekleri

YAPISAL BİLEŞENLER

SAP2000’de modellenebilen yapısal elemanlar şu şekildedir:

  • Düğüm noktaları (mesnetler, birleşim noktaları)
  • Çubuk elemanlar (kolon,kiriş)
  • Alan elemanlar (döşeme,perde)
  • Kablo ve tendonlar
  • Katı elemanlar (baraj gövdeleri)
  • Bağlantı elemanları

SAP2000’de elemanların lokal eksenlerini öğrenmek için: https://insaatrehberim.net/sap2000-lokal-eksenler/

Resim-2: SAP2000’de modellenen katı eleman (solid) örneği

YÖNETMELİKLERE UYUM

SAP2000’de malzeme tanımlama, yaygın çelik kesitler tanımlama, deprem ve rüzgar yükleri belirli standartlara uygun şekilde kolayca yapılabilir. Malzeme ve kesit tanımlamalarında Avrupa yönetmeliği (ülkemizdeki yönetmeliklerle uyumlu) kullanılabilir. Deprem yükleri hesaplanırken ise TBDY-2018 seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca yüklerin kullanıcı tarafından manuel olarak girilmesine de imkan tanınmaktadır.

Resim-3: SAP2000’de yükleme örneği

VERİ AKTARIMI

SAP2000, verileri almak ve vermek için birçok endüstri standardını desteklemektedir. Autodesk Revit, Tekla, AutoCAD (DXF/DWG), CI /2, IFC, IGES ve SDNF desteklenmektedir. SAP2000 ayrıca bir modelin bir Microsoft Access veritabanına aktarılmasını da destekler. Kullanıcılar başka analiz paketleri kullanıyorsa, SAP2000, FrameWorks Plus, STAAD ve STRUDL’den dosya alabilir.

Resim-4: SAP2000’de başka bir programdan veri aktarımı

ANALİZ SONUÇLARI

Kullanıcılar, modların animasyonlarının yanı sıra herhangi bir yüke veya yük kombinasyonuna dayanarak deforme olmuş geometriyi görüntüleyebilir.

Resim-5: SAP2000’de modelin kuvvet ve moment diyagramları

Kuvvet ve moment diyagramları, herhangi bir yük durumu veya yük kombinasyonu için bir çerçeve elemanının uzunluğu boyunca tüm konumlardaki iç kesme kuvvetlerini, momentlerini ve yer değiştirmelerini gösterir. SAP2000, değerleri görüntülemek için uzunluk boyunca kaydırma veya doğrudan maksimum değer konumuna kaydırma seçeneği sunar.

Kaynak: www.csiamerica.com

Share
Leave a Comment

Son Yazılar

STA4CAD Nasıl İndirilir ?

STA4CAD programı; bir Türk firması olan STA Mühendislik tarafından geliştirilen ve çok katlı betonarme yapıların statik, deprem, rüzgar ve betonarme… Devamını Oku

3 ay ago

Konut aidatları el yakıyor; en fazla bu ilçede aidat toplanıyor

Gökçe KARAKÖSE, Ömer HASAR / İSTANBUL, (DHA) Vatandaşlar için büyük bir gider olan konut aidat fiyatları dudak uçuklatıyor. 5 Büyükşehir… Devamını Oku

3 ay ago

Deprem Yer Hareketi Düzeyleri

2019 yılında yürürlüğe giren yeni yönetmelik ile birlikte, depremden kaynaklı yer ivmesi değerleri ülkemizin her bir noktasında farklılık göstermektedir. AFAD'ın… Devamını Oku

3 ay ago

Konut Alımlarında Sağlık Çalışanlarına Özel 15 Bin Liralık Ek İndirim !

Kamu bankaları tarafından açıklanan yeni kredi paketine tüm projelerinde geçerli ‘Rahat bi Nefes Al’ kampanyasıyla destek veren Sur Yapı, aynı… Devamını Oku

3 ay ago

Bahçe, Balkon, Terasa Talep Patladı

Koronavirüs salgını nedeniyle müstakil ve bahçeli evlere talep yüzde 100 arttı. Ayrıca, İstanbul gibi illerde bu konutların fiyatları yüzde 50 yükselirken,… Devamını Oku

4 ay ago