Bir yapının taşıyıcı sistemin ana amacı üzerine etkiyen yükleri ve kendi ağırlığını güvenli bir şekilde zemine aktarmaktır. Bu amacı yerine getirebilmek için taşıyıcı sistem seçiminde ekonomik, mimari, teknik gibi bir çok parametre mevcuttur. Bu parametrelerden en önemli olanları şunlardır:

1.Mimari Sınırlamalar

Mimari Sınırlamalar

Bir yapının mimari tasarımında; kullanım amacı, kültürel değerler, çevre ile uyumu gibi çeşitli parametreler etkili olmaktadır. Döşeme taşıyıcı sistemi seçiminde bile yapının kullanım amacına bağlı olarak düz bir tavan elde edilmesi, ısı ve ses yalıtımı ya da bölme duvarların konumu gibi bir çok parametre etkili olmaktadır.

 

2.Arazi Zeminin Durumu

Bir yapının inşa edileceği arazinin zeminin taşıma gücü, taşıyıcı sistem için seçilecek temel sistemi üzerinde etkisi büyüktür. Yapı deprem bölgesinde inşa edilmesi durumunda ise zeminin dayanımın yanında diğer özellikleri de belirlenmesi gerekir çünkü yapının deprem bölgesinde bulunması demek rölatif sıkılık, serbest basınç direnci, zeminin elastisite modülü gibi parametrelerinin bulunması gerekir.

3.Yapının İnşa Edilme Süresi

İnşa süresi, özellikle merkezi yerleşim bölgelerinde yapılacak yapıların taşıyıcı sistem seçiminde seçmede etkili olmaktadır. Yapının işlek bir caddede yapılıyorsa herhangi bir engel teşkil etmemesi için inşa süresini olabildiğince kısa tutulması gerekir. Bu durumda kısa sürede inşa edilebilecek bir sistem seçimi yapılmalıdır.

 

4.Yapı Maliyeti

Taşıyıcı sistem elemanlarının büyük kesitlere sahip olması demek hem daha fazla malzeme kullanılacak hem de ağırlığın artmasından dolayı daha fazla deprem yüküne maruz kalacak demektir. Ayrıca işçiliğin zor olduğu bir yapı inşa edilmesi de zaman kaybı yaşatması açısından da yapı maliyetini artırmaktadır.

 

5.Deprem Riski

Ülkemizin deprem durumuna bakıldığında en önemli parametrenin bu olduğu aşikardır. Çünkü sadece düşey yükler dikkate alınarak tasarlanan taşıyıcı sistemler deprem etkisi altında yetersiz kalmaktadır. Bu yetersizlikte çok büyük acılara neden olabilmektedir. Bu nedenle deprem dayanıklılık bakımından uygun bir sistem seçimi yapmalıdır.

 

Kaynak: Adem DOĞANGÜN, Betonarme Yapıların Hesap ve Tasarımı, İstanbul: Birsen Yayınevi, 2018

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz