Kolon, taşıyıcı sistem yapılarında iç ve dış etkenlerden oluşan kuvvetleri temellere aktaran düşey taşıyıcı elemandır.

Kolonun Görevleri Nelerdir ?

  • Yapıya etkiyen tüm düşey ve yatay yükleri temel sistemine güvenli bir şekilde aktarmaktır.
  • Yatay yüklerden dolayı meydana gelecek rölatif kat ötelemelerinin izin verilen sınırlar içersinde kalmasını sağlamaktır.

Kolonların Sınıflandırılması:

Kolonlar genellikle sargı donatısının biçimine göre etriyeli kolonlar ve fretli kolonlar olmak üzere iki sınıfa ayrılmaktadır. Ayrıca yapılan belirli hesaplamalara göre narin kolonlar ve kalın kolonlar olarak da sınıflandırılmaktadır. Narin ve kalın kolonlar ayırımı basit bir şekilde yapılamayacağı için aralarındaki ayrım ayrıntılı olarak sonraki yazılarımızda anlatılacaktır.

Etriyeli kolonlar, işciliğinin kolay olması nedeniyle uygulama alanlarında en çok tercih edilen kolon çeşitlerindendir. Bu kolonlar boyuna donatılardan ve belirli aralıklarla yerleştirilen enine donatılardan (etriyelerden) oluşmaktadır.

Fretli kolonlar, dairesel kesitli betonu sarmal şekildeki fret adı verilen enine donatı ile kuşatan kolona denir. Fret donatısı beton çekirdeğinin mukavemetini daha çok arttırdığı için aynı kesitteki etriyeli kolondan daha fazla yük taşımaktadır ama sistem maliyeti daha fazladır ve işçiliği zordur.

Kolon Boyutları:

Kolon enkesit boyutları, TS500 de b ve h sembolleri ile gösterilmiştir. Ayrıca h eğilme doğrultusundaki kolon önboyutu olarak tanımlanmıştır.

Kare ve Dikdörtgen KolonEtriyeli ve Fretli Dariesel Kolon

 

 

 

Kolon Boyuna Donatısı:

Kolonlara yerleşitirlecek olan boyuna donatının kolayca burkulmasını engellemek amacıyla minimum donatı çapı 14 mm‘dir.

  • Fretli ve etriyeli dairesel kesitli kolonlarda en az 6ø14,
  • Kare ve dikdörtgen kesitlerde kesin bir sınır yoktur ama 8ø14‘ü minimum olarak kabul etmek etriye kolları arasında bırakabilecek en büyük açıklık olması bakımından daha uygun olmaktadır.

 

Kaynak: Adem DOĞANGÜN, Betonarme Yapıların Hesap ve Tasarımı, İstanbul: Birsen Yayınevi, 2018

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz